Autor Wątek: Zmiana stawek VAT w programie Rachmistrz GT  (Przeczytany 34059 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Aldo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 10695
  • Reputacja +432/-13
    • Zobacz profil
  • Wersja programu: najnowsza
Odp: Zmiana stawek VAT w programie Rachmistrz GT
« Odpowiedź #15 dnia: Lipiec 06, 2016, 17:19:40 »
czyli to, że zrobię WDT czy wewnątrzwspólnotowe swiadczenie usług nie ma znaczenia?
Ma znaczenie, bo dwie zupełnie inne transakcje. Towar to towar czyli coś namacalnego, a usługa to coś niematerialnego. Skoro w przepisać są osobno określone, to znaczy, że jednak się różnią.
Do transakcji UE nie wstawiamy 'np', bo taka transakcja podlega opodatkowaniu. Więc nie można wstawić że nie podlega. Stawką dla transakcji UE jest stawka 0 (pod pewnymi warunkami), ale w Subiekcie jest umownie zastępowana przez ue. Lub ex jeśli to sprzedaż poza unię.
Transakcje UE podlegają odwrotnemu obciążeniu, dlatego nie używa żadnych innych oznaczeń poza ściśle określonymi.

Forum Użytkownikow Subiekt GT

Odp: Zmiana stawek VAT w programie Rachmistrz GT
« Odpowiedź #15 dnia: Lipiec 06, 2016, 17:19:40 »

Offline Asia1990

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja +0/-0
    • Zobacz profil
  • Wersja programu: Rachmistrz 1.42
Odp: Zmiana stawek VAT w programie Rachmistrz GT
« Odpowiedź #16 dnia: Lipiec 07, 2016, 08:53:29 »

"Ma znaczenie, bo dwie zupełnie inne transakcje. Towar to towar czyli coś namacalnego, a usługa to coś niematerialnego. Skoro w przepisać są osobno określone, to znaczy, że jednak się różnią.
Do transakcji UE nie wstawiamy 'np', bo taka transakcja podlega opodatkowaniu. Więc nie można wstawić że nie podlega. Stawką dla transakcji UE jest stawka 0 (pod pewnymi warunkami), ale w Subiekcie jest umownie zastępowana przez ue. Lub ex jeśli to sprzedaż poza unię.
Transakcje UE podlegają odwrotnemu obciążeniu, dlatego nie używa żadnych innych oznaczeń poza ściśle określonymi."

Bo mi moja poprzedniczka tlumaczyla ze daje stawke np i dopisek ze "nabywca uslugi zobowiazany jest do rozliczenia podatku VAT zgodnie z art. 196 dyrektywy 2006/112/WE" bo u nas to nie podlega opodatkowaniu a u nabywcy tak.... i stawialam stawke np a w wartosci VAT 0. juz ogłupiałam....
czyli powinnam pisac ue? bo ja subiekta nie mam robie faktury w Excelu

Offline Aldo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 10695
  • Reputacja +432/-13
    • Zobacz profil
  • Wersja programu: najnowsza
Odp: Zmiana stawek VAT w programie Rachmistrz GT
« Odpowiedź #17 dnia: Lipiec 07, 2016, 17:23:22 »

"Ma znaczenie, bo dwie zupełnie inne transakcje. Towar to towar czyli coś namacalnego, a usługa to coś niematerialnego. Skoro w przepisać są osobno określone, to znaczy, że jednak się różnią.
Do transakcji UE nie wstawiamy 'np', bo taka transakcja podlega opodatkowaniu. Więc nie można wstawić że nie podlega. Stawką dla transakcji UE jest stawka 0 (pod pewnymi warunkami), ale w Subiekcie jest umownie zastępowana przez ue. Lub ex jeśli to sprzedaż poza unię.
Transakcje UE podlegają odwrotnemu obciążeniu, dlatego nie używa żadnych innych oznaczeń poza ściśle określonymi."

Bo mi moja poprzedniczka tlumaczyla ze daje stawke np i dopisek ze "nabywca uslugi zobowiazany jest do rozliczenia podatku VAT zgodnie z art. 196 dyrektywy 2006/112/WE" bo u nas to nie podlega opodatkowaniu a u nabywcy tak.... i stawialam stawke np a w wartosci VAT 0. juz ogłupiałam....
czyli powinnam pisac ue? bo ja subiekta nie mam robie faktury w Excelu
Jak robisz to sobie w excelu, to wstawiasz stawkę 0. Warunkiem zastosowania stawki 0 jest posiadanie potwierdzenia wysłania towaru (CMR)  i tak samo powinno być przy usłudze (ale nie CMR) - oświadczenie nabywcy, że została wykonana tu i tu. I na fakturze musi być adnotacja o odwrotnym obciążeniu.
Jeśli nie będzie CMR lub oświadczenia (podpisane przez odbiorcę) US nakaże naliczenie i odprowadzenie VAT w stawce podstawowej czyli 23%.