Autor Wątek: Pakiet e -commerce  (Przeczytany 2214 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline dominikluszczki

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 23
  • Reputacja +0/-0
  • Wersja programu: 1.64
Pakiet e -commerce
« dnia: Czerwiec 30, 2021, 13:30:13 »
Dzień dobry
Proszę o wyjaśnienie różnicy między rodzajem transakcji "WTSO" a "WTSO-OSS"? Tzn. kiedy należy stosować którą transakcję?

Robiłem testy i różnicę jaką znalazłem to jest że przy transakcji WTSO wystawia dokument sprzedaży z naszą krajową stawką VAT a przy transakcji WTSO-OSS musi już być zastosowana stawka podatku z kraju docelowego.
Wiadomo jeśli przekroczyłem limit 10000 euro to rejestruję się w systemie OSS i oznaczam transakcje jako WTSO-OSS i wystawiam faktury z vatem kraju docelowego a takim razie po co jest ta transakcja WTSO czy używam jest dopóki nie przekroczę limitu czy jeśli rozliczam się samodzielnie w innych krajach bez opcji OSS?

Offline dkozlowski

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 17235
  • Reputacja +800/-27
  • Wersja programu: GT/Navireo/nexo
Odp: Pakiet e -commerce
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 30, 2021, 23:04:36 »
Skąd ta fobia przed korzystaniem z pomocy do programu ? Cytat:

Cytuj
Pakiet e-commerce

Od 1 lipca 2021 r. obowiązuje w Unii Europejskiej tzw. pakiet e-commerce. Pakiet ten można podzielić na dwa tematy: sprzedaż wysyłkowa między krajami UE oraz import towarów spoza UE o wartości poniżej 150 eur.

 

1. Sprzedaż wysyłkowa między krajami UE 

 

Stan do końca czerwca 2021 r. 

 

W myśl założeń „dyrektywy VAT-owej”, sprzedaż dla odbiorców detalicznych do innego kraju UE np. z Polski do Austrii, wg zasad ogólnych była opodatkowana w kraju nabywcy, co wiązało się z obowiązkiem rejestracji sprzedawcy w kraju konsumenta (np. Austrii) i obowiązkiem rozliczania tam podatku. Istniały od tej zasady wyjątki.

Pierwszy z nich dotyczył tzw. sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju. W myśl tego wyjątku dostawy towarów do konsumentów w innych państwach UE mogą być opodatkowane macierzystymi stawkami VAT do czasu, aż łączna wartość netto dostaw do danego państwa w danym roku kalendarzowym nie przekroczy określonego przez to państwo (docelowe) progu.

 

Drugim wyjątkiem jest procedura MOSS ułatwiająca opodatkowanie niektórych usług w kraju nabywcy na prostszych zasadach.

 

Co się zmieniło od 1 lipca 2021 r. 

 

Dotychczasową sprzedaż wysyłkową zamieniono na transakcję WSTO (wewnątrzwspólnotowa sprzedaż towarów na odległość) oraz zamieniono progi sprzedaży do poszczególnych krajów na jeden wspólny próg dla całej UE. Jednocześnie obniżono ten próg.

 

Podatnicy, którzy nie przekraczają progu, nadal mogą stosować macierzyste stawki VAT i rozliczać sprzedaż jak krajową.

 

Podatnicy, którzy teraz przekraczają próg, mają dwa rozwiązania do wyboru:

 

1) zarejestrowanie się do celów VAT w państwach konsumpcji (w każdym oddzielnie)

2) zarejestrowanie się do nowej procedury unijnej zastępującej MOSS: OSS (One-Stop-Shop), w ramach której podatnik będzie składał macierzystym organom podatkowym kwartalną deklarację, w której wykaże wszystkie dostawy dokonane do konsumentów z poszczególnych państw UE, i na podstawie której zapłaci do polskiego US kwotę VAT należnego wszystkim krajom. Rejestracja jest już możliwa od 1 kwietnia br.

 

2. Import towarów o wartości poniżej 150 eur 

 

Dotychczas

 

Nie było przepisów w tym zakresie.

 

Od 1 lipca 2021 r. 

 

Zostaje wprowadzono nowa transakcja SOTI (sprzedaż na odległość towarów importowanych). Dotyczy ona opodatkowania sprzedaży wysyłkowej do konsumentów na terenie UE towarów, których wysyłka rozpoczyna się poza UE np. polski podatnik sprzedał Belgowi coś, co będzie wysłane z Chin. Albo Polak (osoba fizyczna) zamówił coś na Aliexpress z wysyłką z Chin. Zmiana ta ma na celu uszczelnienie poboru VAT-u od takich przesyłek i rozliczenie VAT będzie następować albo przez rzeczywistego sprzedawcę (np. chińską firmę), albo - jeśli platforma będzie ułatwiała dostawę - przez operatora platformy elektronicznej (Aliexpress, Allegro, Banggood, itd), albo przez Pocztę lub firmę kurierską dostarczającą przesyłkę do adresata – wówczas VAT zostanie pobrany od tej osoby fizycznej.

 

3. Zmiany w programach 

 

Wprowadzone zmiany mają na celu umożliwienie obsługi transakcji WSTO poniżej progu (wg stawek VAT krajowych) oraz transakcji WSTO z obsługą w procedurze OSS (z zastosowaniem stawek VAT w kraju konsumenta).

 

W programie zostały wykonane następujące prace:

 
•Dostosowano słownik stawek VAT tak, aby można było określać w jakim państwie dana stawka obowiązuje. Wykorzystywane stawki VAT należy wprowadzić do słownika samodzielnie i przypisać im odpowiedni kraj UE.
•Dodano nową transakcję WSTO do obsługi sprzedaży poniżej limitu. Dokumenty z tą transakcją są opodatkowane stawkami krajowymi, fiskalizowane i wykazywane w JPK.
•Dodano nową transakcję WSTO-OSS do obsługi sprzedaży rozliczanej w procedurze OSS. Dokumenty z tą transakcją mają dostępne stawki VAT obowiązujące w państwie docelowym konsumenta. Program kontroluje poprawność użycia stawek. Dokumenty z tą transakcją nie podlegają fiskalizacji i nie są wykazywane w JPK. Są natomiast pokazywane w nowym raporcie.

•Dokument z transakcją WSTO-OSS musi być wystawiony w złotówkach lub euro. Uwidocznione są w nim dodatkowe pola niezbędne do prowadzenia ewidencji po stronie księgowej: „Państwo rozpoczęcia wysyłki”, „Państwo konsumenta” oraz "Dodatkowe informacje".
•Dodano nowy raport Dokumenty do ewidencji WSTO pozwalający wykryć przekroczenie progu oraz umożliwiający oszacowanie kwoty podatku do zapłacenia.

Uwaga! Zmiany zostały zabezpieczone abonamentem i licencją na niebieskiego PLUSA dla InsERT GT.
Daniel, Białystok.

Forum Użytkownikow Subiekt GT

Odp: Pakiet e -commerce
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 30, 2021, 23:04:36 »