Forum Użytkownikow Subiekt GT
InsERT GT => Subiekt GT => Wątek zaczęty przez: hezer w Kwiecień 28, 2023, 10:15:38
-
Dzień dobry,
jak powinno się postępować w sytuacjach kiedy klient zwraca towar, ale nie jest on już pełnowartościowy, ale mimo tego wraca na stan, ale klientowi nie jest zwracana pełna kwota ponieważ potrącono mu kwotę związaną z utratą wartości?
Przykładowo klient kupił coś za 100zł
Zwrócił towar, którego wartość została oceniona na 80zł
Nie możemy tego zrobić przez normalną korektę ponieważ nie mamy możliwości jednoczesnej edycji ceny i ilości. Możemy albo zrobić korektę na wartość 80zł ale bez zwrotu towaru na stan, albo na wartość 100zł i ze zwrotem na stan. My chcemy by towar na stan wrócił, a klient miał korektę na 80zł.
Kontaktowałem się z telekonsultantem Insert, który powiedział, że w takich przypadkach stosuje się korektę do nieistniejącego. Zrobiłem według jego instrukcji i wystawiłem korektę do nieistniejącego na wartość 80zł (Przed - 80zł Po - 0zł, co daje 80zł do zwrotu dla klienta). PZ pojawia się też z właściwą wartością, ale.. Na remanencie powstaje dziwna głupota. Towar, którego wartość powinna być mniejsza, jest większa). Cena magazynowa tej pozycji jest większa niż przed jej sprzedażą, a towar faktycznie powinien mieć mniejszą wartość.
-
Jak pytanie ma się do funkcjonalności programu Subiekt ? Należało wcześniej spytać księgowość czy właściwą instytucję jakie są możliwości przeprowadzenia takiej transakcji, następnie wybrać rozwiązanie, z którego chcecie skorzystać i dopiero na końcu, ewentualnie poszukać rozwiązania w programie jeśli nie będzie oczywiste...
Można zrobić dokładnie tak jak napisałeś - przyjąć towar od klienta, a następnie obciążyć go kosztami związanymi z utratą wartości, można zrobić to na jednym dokumencie korekty (korekta i kolejna sprzedaż) lub dwoma dokumentami typu korekta i "nota obciążająca" (paragon, faktura, rachunek sprzedaży).
-
To może inaczej.
Pewne kwestie mam już dogadane z księgowością w kwestii tego jak poprawnie powinno to wyglądać. Nie wiem tylko jak poprawnie to zrobić w subiekcie.
To co jest dogadane:
- Korekta musi być wystawiona na wartość zwróconą klientowi (czyli np. 80zł)
- Towar musi wrócić na stan z ceną magazynową taką samą jaka była wcześniej (mimo utraty wartości)
- Nie możemy do tego wystawić żadnej noty obciążeniowej. Klient może otrzymać jedynie korektę.
Teraz pozostaje tylko zrobić to w subiekcie, a ja mam wątpliwości jak ponieważ:
- Jak zrobię korektę ceny - Towar nie wróci na stan
- Jak zrobię korekty ilości - Towar wróci na stan, ale zła wartość korekty będzie
- Jak zrobię korektę do nieistniejącego - Towar wróci na stan, wartość korekty będzie dobra, nie zgadza się wartość remanentu.
-
Zwracasz towar na stan (w cenie pierwotnej), dopisujesz na korekcie nową pozycję (usługa) w której umieszczasz różnicę.
Alternatywnie możesz tę nowa pozycję umieścić na nowym dokumencie sprzedaży, co ma tę zaletę że da się zafiskalizować.
Jeśli księgowej się takie rozwiązanie nie nie podoba to masz kilka opcji do wyboru:
A. zmieniasz księgową
B. wystawiasz korektę w Wordzie
C. zmieniasz Subiekta na program wskazany przez księgową