Forum Użytkownikow Subiekt GT

InsERT GT => Subiekt GT => Wątek zaczęty przez: sebudin w Październik 16, 2020, 18:57:13

Tytuł: Subiekt długo myśli po wyborze towaru
Wiadomość wysłana przez: sebudin w Październik 16, 2020, 18:57:13
Witam
Klient maił 12 letni sprzęt z subiektem GT, pokusił się na wymiane na nowy i3/8gb/256SSD/W10. Aktualizacja subiekta do najnowszej wersji + sql 2014 express na nowej maszynie. Podczas wystawiania dokumentów np wz , fv- po wyborze konkretnego towaru zamarza  na 20 sekund zanim da wpisać ilość sztuk. Dzieje się to z asortymentem który często rotuje (występuje w 3 -4 tyś dokumentów) reszta towarów wybiera się poprawnie.
Robiłem odbudowę indeksów i kontrolę danych, kompaktowanie niestety zakończone niepowodzeniem, podczas "zwiech" wzrasta obciążenie przez sql-a procka do 60%, ramu do ok 70%. Wielkość bazy MDF - ok 900MB. Klient nie wprowadza fv zakupowych tylko dodaje stany magazynowe poprzez PW w ilości np 9000 000 sztuk, po zmniejszeniu stanu magazynowego do 100 szt nic się nie zmienia - nie wiem czy ma to jakikolwiek wpływ. 
Tytuł: Odp: Subiekt długo myśli po wyborze towaru
Wiadomość wysłana przez: yemet w Październik 16, 2020, 19:22:29
Temat raczej trzeba na miejscu prześledzić profilerem. Przydałoby się trochę więcej szczegółów np.  jaki jest rodzaj cen na dokumencie - jakaś cena z kartoteki towarowej czy wyliczana jak np. ostatnia cena sprzedaży kontrahenta. Przy cenach z kartoteki towarowej nie powinno mieć to żadnego znaczenia, możesz mieć wtedy i na kilkudziesięciu tysiącach dokumentów i nie powinien mulić.
Jakieś triggery w bazie albo inne rozwiązania dodatkowe?

Problem można ew. obejść zakładając nową kartotekę o tej samej nazwie a starą deaktywować.
Tytuł: Odp: Subiekt długo myśli po wyborze towaru
Wiadomość wysłana przez: dkozlowski w Październik 16, 2020, 20:34:11
Wielkość bazy MDF - ok 900MB.

Powtarzam od blisko 10 lat na tym forum - przy problemach wydajnościowych ważniejszy niż rozmiar bazy danych/liczba danych jest układ danych.

Klient nie wprowadza fv zakupowych tylko dodaje stany magazynowe poprzez PW w ilości np 9000 000 sztuk, po zmniejszeniu stanu magazynowego do 100 szt nic się nie zmienia - nie wiem czy ma to jakikolwiek wpływ.

Dokładnie to ma wpływ, jest to bardzo dobrze znany problem wydajnościowy z dużą ilością rozchodów z dostawy, program wylicza średnią ważoną z istniejących dostaw po dodaniu pozycji na dokument i przy takim układzie danych to trwa tylko co w opisie problemu... Rozwiązanie też podawane regularnie na forum - usunięcie dokumentów lub optymalizacja. Nowe kartoteki - jest to jakieś rozwiązanie, ale ja takich nie lubię - nie lubię robić większego bałaganu niż jest.

Zwykle w takich przypadkach w ogóle NIE powinien być prowadzony magazyn, powinny być wykorzystywane usługi...